واکاوی واردات کیف لپ تاپ از منظر اقتصاد مقاومتی

سال کیف لپ تاپ چرم در حالی به‌عنوان «سال اقتصاد مقاومتی , ساخت و اشتغال» نامگذاری شده که به‌نظر می‌رسد برداشت‌های گوناگون از این شعار , محدود شدن واردات کیف لپ تاپ به کشور را به عذر و بهانه حمایت از ایجاد , درپی داشته است
به گزارش کارپرس , مبحث واردات همواره طی سال‌های قبل به‌عنوان یک چالش اقتصادی و استدلال تهدیدکننده در قبال ساخت داخل ارائه شده , این در شرایطی است که واردات کیف لپ تاپ نیز در دو سه سال اخیر در تیررس انتقادها قرار گرفته و منتقدان از رویا رویی آن با ساخت داخل سخن به میان آورده‌اند . در این میان , کیف لپ تاپسازان نیز هیچ‌گاه روی خوش به واردات نشان نداده و تاکید کرده و می‌کنند که بایستی از آنان و تولیدها شان در برابر سیل واردات حفاظت کرد . در واقع کیف لپ تاپسازان داخلی به‌عنوان بازیگران با اهمیت بازار کیف لپ تاپ مرز و بوم , همواره از ناحیه واردات حس خطر کرده و خواهان مقابله با آن شده‌اند . درین وضعیت , ابزار با اهمیت برای در دست گرفتن واردات و بدور نگه داشتن صنعت کیف لپ تاپ مرز و بوم از آسیب‌های کمرشکن , حال و روز تعرفه بوده و دولت کماکان با این اسلحه کارکشته در قبال هجوم کیف لپ تاپهای خارجی محافظت میکند .
اگر‌چه ایده ها مختلفی در خصوص ارتباط واردات – ساخت داخل از طرف کارشناسان و مسوولان مطرح می گردد , با این وجود در کل می‌توان مواضع آن‌ها را به بخش متفاوتی تقسیم کرد . یک مدل بر این باورند که حمایت از کیف لپ تاپسازی به‌واسطه نظر کردن تعرفه واردات , حتمی و اضطراری است ; زیرا در‌صورتی‌که ورود کیف لپ تاپهای فرنگی به کشور مدیر و به‌عبارت خوبتر , در دست گرفتن نشود , دومین صنعت وسیع داخلی در معرض هلاکت قرار خواهد گرفت .


از حیث آن ها , کیف لپ تاپسازی کشور‌ایران با وجود حدود نیم قرن سوابق , هنوز قدرت رقابت با تولیدات فرنگی را ندارد و به این ترتیب برای محافظت ایجاد داخل و اشتغال ناشی از این صنعت وسیع , باید به‌واسطه تعرفه از آن حمایت و حراست کرد .

مقابل البته دسته دوم بر این باورند که نمی توان به عذر حمایت از کیف لپ تاپسازان , آن نیز با توجه به سطح کیفی و قیمتی غیر مناسب محصولات تولیدی آنها , واردات را محدود و ممنوع کرد , زیرا در هر حال جزو مشتریان ( با توجه به بنیه مالی و اقتدار خرید بالا ) حق دارا‌هستند از کیف لپ تاپهای آپدیت و کیفیت عالی خارجی به کارگیری کنند .

آنان بر این باورند که مشتریان ایرانی نباید تاوان ضعف‌های ساختاری و مدیریتی در کیف لپ تاپسازی کشور را پس داده و به عذروبهانه حمایت از تولید داخل و اشتغال , محصولاتی کم کیفیت و گران را به دست مشتریان اعطا کرد و واردات کیف لپ تاپهای باکیفیت را محدود و ممنوع کرد . همه این اختلاف‌نظرها در قوانینی است که طی یکسری سال گذشته به‌خصوص در مقطع تحریم , مسئله «اقتصاد مقاومتی» از سمت رهبر انقلاب مطرح شده و ایشان از آن به‌عنوان راهکاری برای کاهش تعلق به واردات و تکیه بر ایجاد داخل خاطر کرده‌اند . از همین رو سال قبلی و سال جاری از سوی رده رهبری به نام «اقتصاد مقاومتی» گره خورده تا ضمن مدیریت واردات اشکال کالا به مملکت , اعتنا ویژه‌ای به ساخت و اشتغال از سمت بخش‌های مختلف اقتصادی به‌خصوص صنایع داخلی فیس گیرد .

ایشان در سخنرانی اول فروردین این سال با اشاره به در نظر به چنگ آوردن شعار «اقتصاد مقاومتی , ایجاد و اشتغال» , اظهار کردند «واردات کالاهایی که به مقدار کافی در درون ایجاد میشوند , می بایست حرام دینی و رسمی , شناخته شود . » منزلت رهبری البته در ۲۱ فروددین ماه این سال در توضیح موضع‌ها خود در برابر واردات کالا به مملکت تاکید کردند «منظور از منع واردات , واردات کالاهایی نیست که در باطن به قدر کافی تولید نمی شوند یا این که واردات آنها می‌تواند برای ساخت داخل الگو قرار گیرد ; بلکه آن وارد شده می بایست متوقف شود که کارخانه‌های داخلی و تولید را تعطیل میکند . »با دقت بدین خط مش مقام رهبری , معین می شود که ایشان منعی کلی برای واردات گونه های کالا به مرزو بوم قائل نیستند و میهن را از واردات مخرب ساخت بر حذر داشته‌اند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *